Lekarz z sercem

Akcja humanitarna „Kardiolog w Afryce 2017”

Wlosy afrykanczykow660

Kierunek Tanzania

Maria Wieteska

Afryka przyciąga swą egzotyką niespotykaną na żadnym innym kontynencie oraz fascynuje bogactwem kulturowym. Kto raz w niej zasmakował, już nigdy nie oprze się jej urokowi. W październiku 2017 r. wyjeżdżamy ponownie do Afryki, tym razem w interdyscyplinarnym zespole: dwóch kardiologów, ratownik medyczny, inżynier. Od 20 października do 15 listopada będziemy w Maganzo w Tanzanii, 20 km od granicy z Rwandą i Burundi. Jedziemy do plemienia Sukuma, by na miejscu szkolić personel medyczny i badać pacjentów. Po powrocie do Polski mamy zamiar kontynuować współpracę na zasadzie telemedycyny za pomocą łącz internetowych.
Co z poprzednich wyjazdów utkwiło mi w pamięci? Oto kilka wspomnień.

Czytaj więcej: Akcja humanitarna „Kardiolog w Afryce 2017”

Prof. Marcin Kacprzak

plock2400

Opowieść o koledze z mojej szkoły

Alicja Barwicka

Im starsza szkoła, tym liczniejsze grono jej absolwentów. Jeśli się dobrze poszpera, to wśród wychowanków prawie każdej szkoły znajdziemy wielkie osobistości, bo w końcu każdy, a więc i ci wielcy zazwyczaj jakąś szkołę kończyli. Są także szkoły, których historia powstania jest na tyle krótka, że absolwentów albo jeszcze nie ma, albo co prawda są, ale nie mieli jeszcze szans zaistnieć w światowej polityce, nauce czy kulturze. Wszystko jednak przed nimi, muszą się tylko bardzo starać, by osiągnięcia zostały dostrzeżone, a nazwiska dla potomnych uwiecznione. Będąc absolwentką najstarszej szkoły w Polsce, a według niektórych źródeł także w Europie, mam poczucie, że moi koledzy ze szkoły to naprawdę doborowe towarzystwo.

Czytaj więcej: Prof. Marcin Kacprzak

Jak to jest, być Lekarzem bez Granic?

jaktojes1gdl 2 2016400

Marta Florea

Czy nie boisz się pracować w Pakistanie? To pytanie zadawali mi wszyscy: znajomi, rodzina, a nawet wielu Pakistańczyków, świadomych wizerunku ich kraju na świecie. Cóż, szczęśliwie nie mam telewizora, co zapewne ułatwiło mi podjęcie decyzji o wyjeździe. Wychodzę z założenia, że ludzie i świat niekoniecznie wyglądają w rzeczywistości tak, jak przedstawiają to media.

Czytaj więcej: Jak to jest, być Lekarzem bez Granic?