Odpady radioaktywne a środowisko

wm symposiamini

40th Annual Waste Management Conference*

Krystyna Knypl

Wśród najróżniejszych zagrożeń, na które jest narażone środowisko naturalne, stosunkowo rzadko wymienia się odpady radioaktywne. Temat ten pojawia się w mediach i w naszej świadomości głównie w związku z wydarzeniami o typie katastrof nuklearnych czy protestach ludności niezainteresowanej budową elektrowni jądrowej na danym terenie. Tymczasem problem istnieje stale i na co dzień, a medycyna jest jednym z producentów zagrożeń.

Zlecając bowiem badanie lub terapię z wykorzystywaniem izotopów, przyczyniamy się do zagrożenia środowiska naturalnego. Koncentrujemy się na aspektach diagnostycznych lub leczniczych, a nasza świadomość ekologiczna w takich razach nie jest zbyt wysoka. Trzeba oczywiście pamiętać o skali. Największy problem dla środowiska naturalnego człowieka stanowią odpady radioaktywne związane z energetyką jądrową.
Zagadnieniom poświęconym wszystkim problemom dotyczącym odpadów radioaktywnych i środowiska poświęcona jest 40th Annual Waste Management Conference, która odbywa się w dniach od 2 do 6 marca 2014 w Phoenix, USA.
W konferencji uczestniczą przedstawiciele 39 krajów, a w jej programie jest ponad 500 referatów wygłaszanych na 127 sesjach. Ciekawym punktem jest konkurs doniesień przedstawianych przez studentów.
Po różnych smutnych i tragicznych doświadczeniach związanych ze skażeniem środowiska odpadami radioaktywnymi świat nabiera doświadczenia w zapobieganiu takim zdarzeniom.
Więcej o tej tematyce – http://www.wmsym.org/.

Krystyna Knypl

DSC08994mini


*Phoenix, Arizona, 2-6 marca 2014