- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: sobota, 02.01.2021, 20:04
-
Odsłony: 137

Lektura na karnawał
Aleksandra Zasimowicz
Jak świat światem na lekcjach historii uczy się o wielkich wojnach, sojuszach, bitwach przegranych i wygranych. Łupy bywają większe i mniej znaczące, dające krócej lub dłużej trwające zyski bądź straty. Historia nazywa to porządkiem świata i usiłuje nas, maluczkich przez swoje meandry przeprowadzić. Kiedy świat leczył rany po I wojnie światowej, już do głosu usiłowali dochodzić ci, którzy z jej wyników zadowoleni nie byli. Zanim nadszedł wielki kryzys, zaczęły się szalone lata dwudzieste, lata trzydzieste. Na czym polegało to szaleństwo? Świat starał się udawać, że nie widzi zniszczeń po I wojnie i zachowywał się tak, jakby już czuł, że nadejdzie kolejna wojna, przed którą trzeba wszystko odbudować, zgromadzić i znów posiadać. Lata dwudzieste to również wielka epidemia hiszpanki. Dzisiaj, kiedy bogata, choć niemłoda Europa nie może sobie poradzić z kolejnym pomorem, nikogo nie trzeba przekonywać, jak straszne było to doświadczenie dla współczesnych.
Czytaj więcej: Swingowo-pandemiczne refleksje muzyczne
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 27.07.2020, 17:51
-
Odsłony: 188

Aleksandra Zasimowicz
Czy taniec to szaleństwo naszych czasów? Otóż nie! Taniec istnieje znacznie dłużej niż sięga nasza pamięć, a nawet tak zwana pamięć zbiorowa. Towarzyszył ludziom od zarania dziejów i był obecny w codzienności pierwszych cywilizacji. Każde plemiona miały swoje rytuały przejścia i zawsze towarzyszył im grupowy taniec. Przed walką wojownicy dodawali sobie odwagi, wykonując rytualne tańce. Szaman, nim brał się za leczenie, wykonywał taniec, który dawał mu boskie prawo uzdrowienia. Powstałe przed nastaniem naszej ery malowidła naskalne przedstawiają nie tylko sceny polowań, ale i tańca. Dawid tańczył przed Arką, Salome przed Herodem, a Estera przed Aswerosem. Opisy tańca znajdują się nie tylko w Biblii, ale i w antycznych tekstach, chociażby u Homera. Może to właśnie powszedniość zjawiska była przyczyną, że całkiem niedawno kreatywny, a niekoniecznie pilny uczeń mógł na maturze zdawać historię tańca. Te nowatorskie pomysły edukacyjne dzisiaj są przeszłością, więc nie dowiemy się, czy zakres wiedzy obejmował też break dance lub capoeirę.
Czytaj więcej: Taneczne ekspresje
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: piątek, 05.06.2020, 16:34
-
Odsłony: 247

Między fikcją a rzeczywistością
Krystyna Knypl
Madame De Ma Gog wróciła do domu przed północą. Dzieci już spały ułożone do snu przez meksykańską nianię. Adam siedział przy komputerze, sączył mojito i intensywnie klikał, ani na chwilę nie przestając kląć. Rozkojarzonym wzrokiem spojrzał na żonę. A może by tak… – pomyślał omiatając wzrokiem perfekcyjną kobiecą sylwetkę. Jednak po chwili przypomniał sobie, co przy barze powtarzał stary Rodriguez: „Kiedy sączysz swe mojito, nie zadawaj się z kobitą”.
Czytaj więcej: Anatomia na szpilkach: Męskie sprawy
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 01.06.2020, 22:18
-
Odsłony: 237

Kardiolożka interwencyjna madame De Ma Gog, jedna z nielicznych kobiet wyspecjalizowanych w tej dziedzinie medycyny zabiegowej w Arizonie, weszła drobnym, acz szybkim krokiem do pracowni interwencji medycznych. Przelotnie spojrzała w lustro, aby upewnić się, czy jej koreańska fryzura wykonana wczoraj w salonie fryzjerskim „Afro & Korea” dobrze się prezentuje. Była fit!
Czytaj więcej: Anatomia na szpilkach: Madame De Ma Gog
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 01.06.2020, 18:45
-
Odsłony: 258
Krystyna Knypl

Rozdział 3
Wizyta studyjna w Paryżu
Anastazy jako certyfikowany naukowiec najwyższych lotów z imponującym impact factor wynoszącym 0,017 i ambitnie podążającym do 0,018 zwracał zawsze uwagę na zbieżność poczynań badawczych Wielkiego Uniwersytetu Medycznego z trendami nauki światowej. Oczywiście kłuła go w sam czubek lewej komory serca niedająca się w żaden sposób opanować zazdrość, że taką Matyldę Przekorę, autorkę pisującą do prasy kolorowej, czytały miesięcznie i cytowały na swoich blogach setki tysięcy czytelniczek i czytelników.
Czytaj więcej: Anatomia na szpilkach 3
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 01.06.2020, 18:29
-
Odsłony: 288
Krystyna Knypl
Motto
(…) niezadowolenie jest jedną z kluczowych cech, które z człowieka czynią pisarza. Nie wystarcza cierpliwość i znój, musimy czuć przymus ucieczki od tłumów, towarzystwa, życia codziennego i zamknięcia się na osobności. Pragniemy cierpliwości i nadziei, byśmy w naszych dziełach potrafili stworzyć pełne głębi światy.
(…) Pisarz zamykający się w pokoju z początku rusza w podróż w głąb siebie, by po latach odkryć wieczne prawo rządzące literaturą: musi posiąść sztukę opowiadania własnych opowieści tak, jakby były one opowieściami wszystkich ludzi, jak też sztukę tworzenia opowieści innych ludzi tak, jakby były one jego własnymi opowieściami, bo tym właśnie jest literatura.
Orhan Pamuk, wystąpienie podczas wręczenia Nagrody Nobla 2006.
Czytaj więcej: Anatomia na szpilkach 1-2
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: sobota, 11.04.2020, 23:47
-
Odsłony: 470
Moja nowa powieść
Krystyna Knypl
Trudny czas, jaki przeżywamy, postawił nas wszystkich w szczególnych okolicznościach. Jest wiele pomysłów i recept, że o wytycznych nie wspomnę, na poradzenie sobie z nową sytuacją. Moja propozycja brzmi: Świat się zmienia, pisz wspomnienia.
Swoje zbeletryzowane wspomnienia zawarłam w nowej powieści Anatomia na szpilkach. Oto jeden z jej rozdziałów.
Czytaj więcej: Anatomia na szpilkach
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: czwartek, 30.11.2017, 13:21
-
Odsłony: 1394
... czyli jeszcze o wstydliwym problemie łóżkowym
From: Jen Miller
Sent: Wednesday, November 29, 2017 5:09 PM
To: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Subject: Research on Bed Bugs
Czytaj więcej: Research on bed bugs...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: sobota, 26.08.2017, 18:18
-
Odsłony: 3031

Kierunek Tanzania
Maria Wieteska
Afryka przyciąga swą egzotyką niespotykaną na żadnym innym kontynencie oraz fascynuje bogactwem kulturowym. Kto raz w niej zasmakował, już nigdy nie oprze się jej urokowi. W październiku 2017 r. wyjeżdżamy ponownie do Afryki, tym razem w interdyscyplinarnym zespole: dwóch kardiologów, ratownik medyczny, inżynier.
Czytaj więcej: Akcja humanitarna „Kardiolog w Afryce 2017”
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: niedziela, 13.08.2017, 11:54
-
Odsłony: 2051
Powracamy do kotów Ernesta Hemingwaya
Krystyna Knypl
Po czterech latach (GdL 3_2013)ponownie odwiedzamy archipelag Florida Keys, składający się z kilkuset wysepek, który jest niczym ogon kota, jeżeli przyjmiemy, że tułów stanowi półwysep, na którym obowiązuje hasło „Fun and sun”. Poszczególne elementy archipelagu łączy Overseas Highway, szerokopasmowa autostrada, na którą składają się 42 mosty spinające trzydzieści wysepek w jedną niebanalną krajobrazowo całość.
Czytaj więcej: Niezwykłe koty sześciopalczaste
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: piątek, 28.04.2017, 23:30
-
Odsłony: 2123

...którą znasz na pamięć
Krystyna Knypl
Wyjazd do Paryża na dzień otwarty szpitali uniwersyteckich był kilkunastym w mojej karierze podróżniczej w tym kierunku. Zdawałoby się, że mogę go odbyć z zamkniętymi oczami... Tymczasem okazało się, że w każdej podróży trzeba mieć oczy szeroko otwarte i sprawdzać wszystko co najmniej trzy razy.
Czytaj więcej: W podróży nie ma takiej drogi...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: czwartek, 27.04.2017, 10:19
-
Odsłony: 2125

Konkurs na paryską bagietkę 2015
Katarzyna Kowalska
Konkurs Grand Prix de la Baguette de Tradition Française de la Ville de Paris rozstrzygnięty! Laureatem został Djibril Bodian, szef piekarni Le Grenier à Pain przy 38 rue des Abbesses. To niepierwszy sukces tego piekarza w konkursie na najlepszą bagietkę. Uzyskał on pierwsze miejsce także w 2010 roku (http://parisbymouth.com/grenier-a-pain-abbesses/).
Czytaj więcej: Najlepsze bagietki są na…
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 24.04.2017, 18:23
-
Odsłony: 1721
Krystyna Knypl
Paryż odwiedzałam kilkakrotnie, za każdym razem z innym zadaniem do wykonania. Po raz pierwszy pojechałam do stolicy Francji w 1997 roku razem z mężem i córką z okazji jej 16. urodzin (http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/bonjour-la-france/277-debiut-w-paryzu). Drugi pobyt w tym mieście miał charakter naukowy. Znając drogę, postanowiłam pokazać Paryż od strony naukowej młodszym koleżankom, które pod moim kierunkiem napisały prace zakwalifikowane do prezentacji na kongresie European Society of Hypertension w 2004 roku.
Czytaj więcej: Hipertensjolog w Paryżu
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: wtorek, 04.04.2017, 11:03
-
Odsłony: 1518
Krystyna Knypl
Przygotowanie do podróży powinno być wszechstronne i musi obejmować oprócz oczywistych aspektów logistycznych szeroko rozumiane zasady bezpieczeństwa.
Czytaj więcej: Bezpieczeństwo w podróży
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 03.04.2017, 19:54
-
Odsłony: 1571
Krystyna Knypl
Hotele francuskie różnią się od hoteli w innych krajach proporcjami, jakie ich budowniczowie przeznaczają na przestrzeń publiczną i prywatną.
Czytaj więcej: Wspominając podróże do Francji
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 03.04.2017, 18:29
-
Odsłony: 1756
Krystyna Knypl
Po artykule o wynalezieniu specyfiku przeciwko pluskwom (GdL 3_2015, s. 19, https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly-1/artykuly-pogladowe/493-wstydliwy-problem-lozkowy), z którymi mamy największe szanse na spotkanie się w pokoju hotelowym, postanowiłam poszerzyć tematykę hotelową o inne wątki.
Czytaj więcej: Pokój hotelowy
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: piątek, 10.03.2017, 12:09
-
Odsłony: 2666

Marta Florea
Czy nie boisz się pracować w Pakistanie? To pytanie zadawali mi wszyscy: znajomi, rodzina, a nawet wielu Pakistańczyków, świadomych wizerunku ich kraju na świecie. Cóż, szczęśliwie nie mam telewizora, co zapewne ułatwiło mi podjęcie decyzji o wyjeździe. Wychodzę z założenia, że ludzie i świat niekoniecznie wyglądają w rzeczywistości tak, jak przedstawiają to media.
Czytaj więcej: Jak to jest, być Lekarzem bez Granic?
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: piątek, 10.03.2017, 11:38
-
Odsłony: 15148

Marta Florea
Praca dla międzynarodowej organizacji humanitarnej udzielającej na całym świecie pomocy medycznej ludziom, którzy jej potrzebują, może być niezwykle satysfakcjonująca i inspirująca ale...
Czytaj więcej: Jak zostać Lekarzem bez Granic
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: niedziela, 05.03.2017, 15:47
-
Odsłony: 1736
Kwiatek czysty, smutnego sierca ucieszenie…
(Staropolska pieśń maryjna łącząca symbolikę kwietną i kardiologiczną)
A kwiecie owoc prawdy da w ostatku
(Dante Alighieri, Boska komedia, pieśń XXVII w. 148)

Rafał Stadryniak = @Grypa
Kwiaty są symbolem delikatności. Przez te cuda natury można wyrażać swoje uczucia, zanim zwiędną. Znany wtajemniczonym sekretny język miłości potrafi przekazywać cuda za pomocą kwiatów. Jednostronnie wszakże. Głównie od mężczyzn. Kobiety za to mają wachlarze, przynajmniej te w Chinach, które to akcesoria są podobno bardzo wymowne. W przychodni nie było wachlarzy, ale kwiatów nie brakowało. Już uspokajam. Tych przynoszonych kiedyś przez pacjentów to brakowało, chociaż nikt za nimi nie tęsknił.
Czytaj więcej: Kwiaty polskie
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: poniedziałek, 27.02.2017, 11:52
-
Odsłony: 1761

Ewa Dereszak-Kozanecka
Dostałam zadanie. Skreślić słów kilka na temat posiadania kota. I to na dodatek pod kątem bycia lekarzem. Zadanie brzmiało: Napisz tekst na temat „Lekarz ma kota”.
Ala ma kota, wariatka ma kota, wszyscy mamy kota. Ale czy lekarz ma kota jakoś szczególnie?
Czytaj więcej: Lekarz ma kota?
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: wtorek, 14.02.2017, 11:01
-
Odsłony: 2098

Aż nazbyt szczęśliwi rolnicy, gdyby swe szczęście znali
(Wergiliusz Georgiki II)
Wszystkie łąki, pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami
(Paracelsus)
Wy zaś, jakkolwiek usiądziecie,
Muzykantami nie będziecie
(Iwan Kryłow Kwartet)
...rolnik
Rafał Stadryniak = @Grypa
Praca rolnika jest znojna i ważna. Zawsze taka była, odkąd człowiek zdał sobie sprawę, że musi coś jeść i że samo na talerz nie przyjdzie. Obecnie jedzenie jest wszechobecne, w lodówce zawsze pali się światło, a rolnicy, czy raczej biznesmeni rolni, dysponują w obiegowej opinii ekskluzywnym systemem ubezpieczeniowym, hektarami gruntów i całym parkiem maszynowym. Narzędzia rolnicze i sprzęt ręczny mają wartość historyczną i jako takie wiszą na ścianach skansenów, nabywając wartości kolekcjonerskiej.
Czytaj więcej: Czyli...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: wtorek, 14.02.2017, 10:47
-
Odsłony: 1647

Pestis perniciossima (najzgubniejsza zaraza).
(Pius IX z encykliki Qui pluribus o liberalizmie katolickim)
Już w gruzach leżą Maurów posady
Naród ich dźwiga żelaza
Bronią się jeszcze twierdze Granady
Ale w Granadzie zaraza
(Adam Mickiewicz Ballada o Alpuharze)
...i dlaczego
Rafał Stadryniak = @Grypa
Podobno kto używa słowa dlaczego przemawiając, przyciąga uwagę. I proszę, ktoś właśnie czyta te słowa…
Kartka z zakazem odwiedzin pojawiła się znienacka tuż po świętach na wszystkich wejściach do szpitala. Zwykła kartka w koszulce nylonowej, druk standardowy. Krążyły w szpitalu plotki, że to może być zarządzenie dyrekcji. Brzmiała dobrze „Całkowity zakaz odwiedzin z powodu grypy”.
Czytaj więcej: Zakaz odwiedzin...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: środa, 28.12.2016, 23:50
-
Odsłony: 2669
Już pożegnałem cię – jeszcze bądź zdrowa. (Juliusz Słowacki)
Umieram z pomocą zbyt wielu lekarzy.(Ostatnie słowa Aleksandra Wielkiego. Później plagiatowane nieskończoną ilość razy.)
... czyli sztuka odsyłania
Rafał Stadryniak = @Grypa

Wiało i lało, ale w szpitalu praca nawet na moment nie zwalniała. Karetki dowoziły kolejnych nieszczęśników. Niektórzy sami najpierw doczołgiwali się, a potem odczołgiwali z oddziału medycyny ratunkowej. Oddziały szpitalne trzeszczały z powodu przeludnienia. Na korytarzach, zwanych teraz salami „K” zadomowili się pacjenci. Z tak przeważającymi siłami chorych szpital radził sobie jedynie za pomocą stażystów i rezydentów. Byli też pojedynczy starsi lekarze, którzy nie zauważyli, że minęło 30 lat pracy na SORze.
Czytaj więcej: Jak przeżyć na dyżurze...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: środa, 07.12.2016, 14:41
-
Odsłony: 1926
Odległość nie znaczy nic, kiedy ktoś znaczy dla ciebie wszystko. (Zassane z internetu)
It’s a long, long way to Tipperary. (Z irlandzkiej piosenki Jacka Judge’a, symbolizuje długą drogę do celu)
Odległość, która leczy
Rafał Stadryniak = @Grypa
Wszyscy się już przyzwyczailiśmy, że leczenie odbywa się w bliskim kontakcie, żeby nie powiedzieć w zwarciu, a tu, proszę, pączkuje sobie zuchwale myśl przeciwna. Leczmy z daleka. Uprawiajmy telemedycynę. Oszczędność na rękawiczkach, maseczkach, biletach. Pacjent siedzi w domu – ma komfort. Doktor siedzi w domu – ma komfort.

Czytaj więcej: Telemedycyna
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: niedziela, 04.12.2016, 22:27
-
Odsłony: 2121
Lepiej umrzeć, niż żebrać. (Syr 40, 28)
Każdemu według jego potrzeb, od każdego według jego sił. (Etienne Cabet)
W krainie żądań
Rafał Stadryniak = @Grypa

Zaczęło się niewinnie. Przychodnia pracowała pełną parą, jak to bywa jesienią. Chorowali wszyscy: ci, co zwykle, a nawet ci, co mówili, że nie chcą chorować. Specjalnością lokalną (local specialitete) było przyprowadzanie zdrowych dzieci, żeby je przebadać, czy czasem nie będą chore. Taka chora tradycja.
Czytaj więcej: Opowiadanie dla czytelnika dorosłego, wyrobionego i przychylnego
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: sobota, 29.10.2016, 12:04
-
Odsłony: 2191
Cała wiedza, suma wszystkich pytań i odpowiedzi zawarta jest w psie. (Franz Kafka z księgi Dociekanie psa)
Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo. (Charles Kemmons Wilson)
... czyli szukaj, Szarik, szukaj!
Rafał Stadryniak = @Grypa
O psie na baby wszyscy słyszeli, a niektórzy nawet o tym psie marzą po cichu. Tym jednak razem mowa o innym psie, który spuszczony na chorych, w imię Hipokratesa, nie spocznie, dopóki nie zdiagnozuje lub, jak się czasem też trafia, zadiagnozuje.

Są różne rodzaje takich psów. Cała kynologia medyczna. Jedne robią badania, żeby się coś działo, a inne jak bulteriery wchodzą z diagnostyką jak przysłowiowy przecinak w masło. Tych potem opiewają w pieśniach.
Czytaj więcej: Pies na chorych...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: piątek, 28.10.2016, 21:30
-
Odsłony: 2017
Pamiętajcie, mnie tu nie ma. (Słowa Stanisława Dziwisza skierowane do dziennikarzy w czasach, gdy był sekretarzem papieskim)
Fuimus Troes, fuit Ilium – byliśmy Trojanami, była Troja. (Wergiliusz, wspomnienie dawnych dobrych czasów...)
... ulotna pamięć
Rafał Stadryniak = @Grypa

Był wczesny ranek. Nasz Doktor dopijał pierwszą kawę. Dzień zaczął się jak u Hitchcocka. W jednej chwili było rześkie chłodne powietrze sączące się przez uchylone drzwi balkonowe, szelest wysokich, ozdobnych traw i delikatny szron na równiutkim trawniku. W następnej rozległ się łomot w okno i coś kolorowego przemknęło na ułamek sekundy.
Czytaj więcej: Łaskawa pamięć...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: wtorek, 04.10.2016, 23:40
-
Odsłony: 2054

Jeśli ktoś żyje według zaleceń lekarza, żyje nędznie (Richard Burton)
Świat się przewrócił. Więcej teraz lekarzy niż chorych (Albert Camus)
... czyli medycyna instynktowna
Rafał Stadryniak = @Grypa
Za lekarzem stoją lata wkuwania i praktyki podszytej strachem, za pacjentem stoją murem internet i sąsiedzi. Można powiedzieć, że jest remis i równowaga. Można sobie mówić…
Czytaj więcej: Bój się...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: wtorek, 04.10.2016, 20:47
-
Odsłony: 1965
Dziecka nie trzeba tolerować. Dziecko trzeba polerować. Anonim (ale i tak odważny…)
... czyli wiele hałasu o nic
Rafał Stadryniak = @Grypa

Nasz Doktor, jak na rodzinnego przystało, dawał radę przyjmować dzieci, nie tzw. betowce wszakże. Betowce to małe, roczne stworzenia zakutane w beciki.
Przyjmowanie chodzących i demolujących gabinet stworzeń już leżało w jego kompetencjach. To proste – jak coś demoluje ci gabinet, to nie może być bardzo chore.
Czytaj więcej: Dzieci w gabinecie i w życiu...
- Szczegóły
-
Kategoria: Po dyżurze
-
Opublikowano: piątek, 30.09.2016, 16:38
-
Odsłony: 1918

Konferencja odbywająca się w Warszawie w dniach 30.09-1.10.2016 została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc oraz l'Espace Francophone de Pneumologie. Językiem obrad jest francuski.
Poza lekarzami z Polski i Francji uczestniczą w konferencji lekarze z takich krajów jak Algieria, Białoruś, Mauritius, Mołdawia, Rumunia, Tunezja.
Czytaj więcej: XI Polsko-Francuska Konferencja Pulmonologiczna