Bezpieczeństwo w podróży

Krystyna Knypl

Przygotowanie do podróży powinno być wszechstronne i musi obejmować oprócz oczywistych aspektów logistycznych szeroko rozumiane zasady bezpieczeństwa.

Bagaż

Do walizki wskazane jest zabrać ubiór, który nie będzie sugerował wysokiego statusu materialnego turysty. Wyglądająca na kosztowną biżuteria lub nią będąca powinna zostać w domowym sejfie, niezależnie od tego, jaką wartość prezentuje. Jeżeli już musimy zabrać jakieś kosztowności, postarajmy się, aby było ich jak najmniej.

Każdą sztukę bagażu warto opatrzyć kartką z adresem właściciela i numerem telefonu – wewnątrz, niektórzy radzą również na zewnątrz. Bagaż powinien być zamykany na kłódkę z licencjonowanym zamkiem.

Dokumenty

Należy ich pilnować jak oka w głowie. Uwagę trzeba rozciągnąć na pieniądze oraz karty kredytowe. Typowa damska torebka nie jest dobrym miejscem na dokumenty. Uszczuplenie jej zawartości może nastąpić w zatłoczonym tramwaju czy metrze. Na ulicy błyskawicznie odciąć ją od paska może motocyklista. Bardzo dobra do przewożenia dokumentów jest mała torebka na ramię z serii packsafe. Mieszczą się w niej: portfel, okulary, klucze, paszport oraz karta pokładowa. Torebka ma proste, ale skuteczne zabezpieczenie przed niepożądanym rozsunięciem zamka i jest uszyta ze zbrojonego siatką metalową materiału uniemożliwiającego jej niepostrzeżone rozcięcie. Niekiedy odzież upatrzonego turysty zostaje oblana jakąś cieczą, a podczas pomocy w czyszczeniu znika portfel lub co cenniejsza zawartość plecaka.

Bezpieczeństwo dokumentów jest szczególnie ważne w wypadku osoby podróżującej w pojedynkę. Trzeba mieć je zawsze przy sobie, nawet w łazience i pod prysznicem.

Podczas pobytu na lotnisku wygodnie jest mieć paszport i kartę pokładową w torebce zawieszonej na szyi. Łatwo się do niej sięga przy kolejnych kontrolach, których jest kilka w krótkim odstępie. Po wylądowaniu i przekroczeniu granicy lepiej przepakować paszport do bocznej kieszeni spodni, zamykanej na dobry zamek, a torebkę schować do plecaka.

Pieniądze

Oprócz kart kart kredytowych warto mieć żelazną rezerwę gotówki. Ile? Tyle by starczyło na bilet powrotny, gdy zawiodą wszystkie możliwości płacenia elektronicznego. Przenoszenie pieniędzy pod ubraniem jest uważane za najbezpieczniejsze. Nie wyjmujmy dużej ilości gotówki, gdy regulujemy rachunek. Jeżeli zaś płacimy kartą, obserwujmy, co się z nią dzieje, i pamiętajmy, aby odebrać ją z powrotem. Nie wymieniajmy pieniędzy na czarnym rynku.

Apteczka

W bagażu podręcznym powinny się znaleźć lekarstwa, które stale zażywamy oraz podstawowe leki pierwszej pomocy. Zalecane jest zabranie zapasowej pary okularów, jeśli ich stale używamy, i także umieszczenie ich w bagażu podręcznym, razem z lekami, kopiami recept i kartką z nazwami chemicznymi leków. Nazwa chemiczna dlatego, że firmowa nazwa leku, stosowana w naszym kraju, może być nieznana w odległym kraju, na innym kontynencie.

DSC04570660

Na ulicy

W zakresie dbania o bezpieczeństwo na ulicy kierujemy się tymi samymi zasadami, co w stałym miejscu zamieszkania. Unikamy miejsc, w których łatwo można zostać ofiarą: zatłoczonych kolei podziemnych, dworców kolejowych, wind, obiektów turystycznych, targowych i festiwalowych, wąskich i źle oświetlonych uliczek. Nie podróżujemy samotnie w nocy, unikamy publicznych demonstracji i zamieszek. Unikamy głośnej konwersacji, omawiania planów podróży, tras, nie wdajemy się w dyskusję z nieznajomymi, nie przyjmujemy od nich poczęstunku, nie korzystamy z oferty przypadkowych przewodników, nie odpowiadamy na pytanie dotyczące drogi, godziny, nie reagujemy na sugestię, że coś jest nie w porządku z naszym ubraniem. Uważamy na osoby, które nas popychają, przepychają się lub robią sztuczny tłok. Unikamy żebrzących dzieci. Jeśli musimy zapytać o drogę, pytamy osoby oficjalne, czyli będące na służbie lub w pracy. Gdy zaś zostaniemy napadnięci – nie walczymy z przeciwnikiem, oddajemy kosztowności, nie narażamy zdrowia i życia. Miejmy numery telefonów: policji, straży pożarnej, hotelu, ambasady i konsulatu.

W hotelu

Warto pamiętać o tym, aby mieć drzwi od pokoju cały czas zamknięte od wewnątrz. Osoby odwiedzające należy przyjmować wyłącznie w holu, a nie w pokoju. Zalecane jest używanie sejfu do przechowania paszportu i kosztowności

Nie wsiadajmy do windy z podejrzanymi osobami, jeśli jesteśmy sami. Gdy to możliwe, wybierzmy hotel większy niż mniejszy, a pokój najlepiej na jednym z niższych pięter, bo tam sięgają drabiny strażackie.

Przejazd

Nie podróżujmy pociągiem nocą. Jeśli to możliwe, zamknijmy swój przedział. Nie wahajmy się zawiadomić obsługi pociągu, gdy czujemy, że coś nam grozi. Jeżeli podróżujemy samochodem, trzymajmy drzwi zawsze zablokowane, miejmy zapięte pasy, unikajmy jazdy nocą, nie zostawiajmy kosztowności w aucie, nie parkujmy w nocy na ulicy.

Fotografowanie

Zachowajmy zdrowy rozsądek i dobre maniery podczas robienia zdjęć. Jeśli chcemy sfotografować ludzi, zapytajmy ich o zgodę.

#

Skoro tyle z tym wszystkim zachodu i zagrożeń, może lepiej w ogóle nie wyjeżdżać??? No nie... Jedźmy i wracajmy szczęśliwie! Będziemy mieli co wspominać na stare lata.

Tekst i zdjęcie
Krystyna Knypl
https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

GdL 6_2015