Niezwykłe koty sześciopalczaste

Floridakeys nasa400Powracamy do kotów Ernesta Hemingwaya

Krystyna Knypl

Po czterech latach (GdL 3_2013)ponownie odwiedzamy archipelag Florida Keys, składający się z kilkuset wysepek, który jest niczym ogon kota, jeżeli przyjmiemy, że tułów stanowi półwysep, na którym obowiązuje hasło „Fun and sun”. Poszczególne elementy archipelagu łączy Overseas Highway, szerokopasmowa autostrada, na którą składają się 42 mosty spinające trzydzieści wysepek w jedną niebanalną krajobrazowo całość.

Rejon to malowniczy, owiany sławą kryjówki piratów, a obecnie kurort chętnie odwiedzany przez turystów. W przeszłości wypoczywały tu takie sławy jak Tennessee Williams, Harry Truman czy Ernest Hemingway. Ten wielki pisarz był miłośnikiem męskich rozrywek i pięknych kobiet – wiedzą to wszyscy. Ale że jedną z jego słabości były koty, mało kto wie. Koty miały przynosić pisarzowi szczęście. Były to koty szczególne, bo sześciopalczaste. Do wiktoriańskiego domu przy Whitehead Street każdego roku ciągną tysiące turystów. Podążmy ich śladem…

Polydactylcat400Szczegóły logistyczne

Gdy podróżuję w myślach do jakiegoś miejsca, zawsze lubię sprawdzić, w jaki sposób można tam dojechać. Tym razem nieoczekiwanie okazuje się, że droga jest niemal prosta jak drut. Lecimy do Paryża lub Amsterdamu, tam przesiadamy się na samolot do Atlanty, skąd udajemy się do Key West. W sumie kilkanaście godzin podróży za około 1000 dolarów (w obie strony).

Można połączyć przyjemne z pożytecznym i przylecieć np. do Orlando na kongres lub do Miami i stamtąd wybrać się na całodzienną wycieczkę do Key West, oddalone od stolicy Florydy o 4 godziny jazdy samochodem. Może jednak przyjemniej będzie zatrzymać się w samym Key West na kilka dni, aby poznać klimat tego ciekawego kurortu.

lamer1 La Mer Retouched400Gdzie się zatrzymać? Oferta hotelowa bogata, ale ceny wysokie. Gdybym wygrała w totolotka, zatrzymałabym się w La Mer Hotel & Dewey House. Musiałabym wydać co najmniej 300 dolarów za każdy nocleg, no ale miałabym pokój z widokiem na ocean, piękny taras, wspaniałe wnętrze i biały piasek pod stopami. Mogłabym pisać, spoglądając na ocean niczym bohaterka mojego ulubionego filmu Lepiej późno niż później, którą gra Diane Keaton (https://www.youtube.com/watch?v=KcnS3x4-7tg), i odbywać romantyczne spacery z sekretarzem redakcji GdL.

GdL9lepiejpoznonizpozniej400

Wizyta w domu Hemingwaya

Po zresetowaniu jet-lagu wybieramy się do domu Ernesta Hemingwaya, który mieści się przy Whitehead St. 907. Jest to bardzo interesująca pamiątka po słynnym pisarzu, który mieszkał w Key West od 1931 do 1939 roku. Posiadłość kupił wuj drugiej żony pisarza Pauliny Pfeiffer, jako spóźniony prezent ślubny. Klimat domu służył Hemingwayowi; powstały tu takie dzieła jak Śmierć po południu, Komu bije dzwon, Śniegi Kilimandżaro oraz Krótkie szczęśliwe życie Francisa Macomber.

Hemingways home660

Dom jest chętnie odwiedzany przez turystów, a ciągle zamieszkujące tam koty są nie mniej sławne niż ich były właściciel. Zresztą koty były przez Hemingwaya nazywane imionami i nazwiskami sławnych ludzi, na przykład jeden zwał się Marylin Monroe, inny Marlena Dietrich, jeszcze inny Audrey Hepburn, Charlie Chaplin, Sophia Loren…

Dziś według różnych źródeł kotów jest od 40 do 60. Spacerują, wylegują się i rozkładają we wszystkich możliwych miejscach. Choć tabliczki informują, że nie wolno brać kotów na ręce, wielu turystów nie przestrzega tego zakazu. Jeden z turystów doszedł do wniosku, że koty mają złe warunki pobytu, wskutek czego władze federalne przeprowadziły pod koniec 2012 roku inspekcję posiadłości. Nakazano zamykanie kotów na noc w klatkach lub zatrudnienie dozorcy, aby je pilnował (http://www.nytimes.com/2012/12/23/us/cats-at-hemingway-museum-draw-a-legal-battle.html).

Koty są w tym domu nieprzerwanie od czasu, gdy mieszkał w nim słynny pisarz. Jest też cmentarz dla kotów, które pokonała starość.

Koty sześciopalczaste

american polydactyl cat 1400Doczekały się już swoich fanów i specjalistycznych hodowli. Okazuje się, że koty mogą mieć też więcej palców; rekord świata należy do kota Daniela z Milwaukee, który ma 26 palców. Ernest Hemingway uważał, że koty sześciopalczaste przynoszą mu szczęście. Takiego kota miał również Theodore Roosevelt. Prezydencki kot wabił się Slippers i podobno był pierwszym oficjalnym kotem w Białym Domu, a skoro miał status pełnoprawnego mieszkańca, to jak wieść niesie, bywał na oficjalnych spotkaniach prezydenta.

Polidaktylia jest następstwem polimorfizmu genu. Znawcy tematu podkreślają, że należy odróżniać American Polydactyl od Pedigree Polydactyl. Któż by śmiał tego nie czynić!

Kot podarowany przez Pabla Picassa

Poza kotami sześciopalczastymi jeszcze inny kot będący w posiadaniu Hemingwaya zyskał sławę. Otóż Pablo Picasso, z którym Hemingway był zaprzyjaźniony, znając słabość pisarza do kotów, podarował mu w 1920 roku wielokolorową, ceramiczną, 35 cm statuetkę przedstawiającą kota. Statuetka stała w domu przez lata, aż w październiku 2000 roku niespodziewanie znikła po wizycie grupy turystów, która opuściła muzeum w godzinach popołudniowych. Zarządzający muzeum Michel Morawski powiadomił policję oraz wyznaczono 10 tysięcy dolarów nagrody. Zaangażowane do poszukiwań FBI po kilku dniach aresztowało złodzieja. Niestety statuetka została zniszczona. Zdecydowano sporządzić replikę i ona właśnie zdobi teraz dom pisarza.

Jeżeli nie koty, to co???

Key West oferuje nie tylko przeżycia duchowe związane z literaturą i sławnymi ludźmi. Można odwiedzić akwarium (http://www.keywestaquarium.com/about-aquarium), które jest czynne od 1935 roku. Można uczestniczyć w festiwalu wina i żywności (https://www.keywestfoodandwinefestival.com/).

Tak czy inaczej, realnie lub wirtualnie warto wybrać się na Florydę.

Krystyna Knypl

Źródła ilustracji:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Floridakeys-nasa.jpg?uselang=plhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Floridakeys-nasa.jpg?uselang=pl

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polydactylcat.jpg:Polydactylcat.jpg

http://www.southernmostresorts.com/la-mer-dewey-house/

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Hemingways_home.JPG&filetimestamp=20070724125051:Hemingways_home.JPG&filetimestamp=20070724125051

http://pictures-of-cats.org/american-polydactyl-cat.html

 

GdL 9_2017